Samen de circulaire economie versnellen

02-07-2015

Europa investeert 120 miljoen euro in biobased projecten

De industrie in Europa en de Europese Commissie investeren samen 120 miljoen in de biobased economie, onder meer om de mogelijkheden van kardoen te onderzoeken. Dat maakten beide partijen bekend op 25 juni tijdens Closing The Loop, een conferentie in Brussel over hoe de Europese industrie (waaronder de chemie) meer circulair kan werken.

Het bedrag (70 miljoen van de industrie en 50 miljoen van de EC) gaat naar tien projecten die biomassa en afval omzetten in duurzame, biobased chemicaliën, materialen en brandstoffen. Dit moet onder meer via bioraffinaderijen en innovatieve technologieën lukken. Beleidsmakers en het bedrijfsleven willen hierdoor de Europese afhankelijkheid van fossiele grond- en brandstoffen verminderen.

Duurzame toekomst

Er zijn zeven onderzoeksprojecten voor duurzaamheid, technologie en concurrentiekracht. Twee demonstratieprojecten willen via bioraffinaderijen laten zien dat je chemicaliën kunt maken uit hout en dat suikerbietenpulp aan de basis kan staan van verf, coatings en verzorgingsproducten. Als laatste is er het vlaggenschip dat op industriële schaal gebruik wil maken van kardoen, een distel uit de familie van artisjokken. Deze relatief onbekende grondstof is leverancier van olie voor biobased plastics, energie en chemicaliën.

Marcel Wubbolts, Chief Technology Officer van DSM en voorzitter van het Biobased Industries Consortium dat de circulaire economie in Europa aanjaagt, bejubelde het moment. “Vandaag vieren we de vertaling van onze visie naar concrete projecten die Europa helpen om een toekomstig economisch model te ontwikkelen dat volledig duurzaam is. De bio-economie is globaal en deze investeringen verzekeren ons dat Europa een duurzame, competitieve en innovatieve regio blijft.”

Bron: VNCI